Side 1 av 1

Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 02 jul 2019, 12:25
av chelsea
Antall nordiske forretningsfolk i Thailand og antall nordiske personer på pensjonsvisum eller visum knyttet til deres thailandske familie har gått ned i løpet av de første fem månedene i år.

Dette er den første nedgangen på 12 år. Hvis trenden fortsetter, vil det bare være igjen 861 nordiske mennesker på forretningsvisum (B) i Thailand innen årets slutt.

Det er færre nordiske borgere som søker visum i årets fem første måneder, sammenlignet med samme periode i fjor. Ved utgang av året regner en med det vil være 7.633 nordiske borgere i Thailand, med pensjonist- eller familievisum. Dette vil da være 165 færre enn i 2018.

De 7.633 nordiske borgerne er:
2.846 norske
533 finske
3.096 svenske
1.096 danske
62 islandske statsborgere

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 12:42
av RobertX
Tror dette bare er en del av en generell trend nå.

2 barer i Soi 102 Hua Hin som enten selges eller legges ned pga utviklingen.

Og hørte mye negativ prat om situasjonen på noen restauranter.

Tror mye av årsaken er styrkningen av Thai baht.

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 13:54
av Phay
Bare ett skifte i hva slags folk som finner attraktivt i fremtiden. De som enigrerte til Spania, har også flyttet på seg videre til Brasil, Filippinene eller Thailand. Nå blir det ett nytt skifte for de også. Brasiliansk Real har også styrket seg mot den Norske Krone, det sammme Phil pesos. Så en del som hadde det komfortabelt nok i Thailand, må nok se seg etter nye erobringsmarkeder.

Som nevnt mange ganger før, flytt aldri helt ut av Norge, og alltid sørg for å ha returbilletten klar, eller en annen form for plan B.

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 14:03
av riflefish
uansett,
om kursen er dårlig
thailand vil alltid være mitt❤️ nermest for meg i vertfall,
veit hvordan det meste fungerer
men en må være klar over at
landet er forgubbet
og noen vil « hjem»
har fungerer det meste,
og etablere seg i et annet land,
nei,
ikke for meg,
men det sitter mange og» kyter»
på det meste
overalt,

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 15:41
av RobertX
Ja jeg klarer meg fint med en kurs på 3+ jeg også. Og trives jo veldig godt i Thailand. Har ikke trua på at det kan gå så langt ned mot 3 tallet uansett. Er nok noen troll som sprekker før den tid med internasjonal handelskrig og kaos.

Men for de som flytet til Thailand med kurs på 6-7 baht pr krone, så oppleves det nok veldig mye værre enn hva det er for meg og andre "ferskinger" som flyttet med kurs på rundt 4,2.

Så at Trump akkurat har varslet tollkrig mot Vietnam også nå. Er vel ikke lenge før Thailand havner på den lista også.

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 15:51
av chelsea
Phay skrev: 03 jul 2019, 13:54 Bare ett skifte i hva slags folk som finner attraktivt i fremtiden. De som enigrerte til Spania, har også flyttet på seg videre til Brasil, Filippinene eller Thailand. Nå blir det ett nytt skifte for de også. Brasiliansk Real har også styrket seg mot den Norske Krone, det sammme Phil pesos. Så en del som hadde det komfortabelt nok i Thailand, må nok se seg etter nye erobringsmarkeder.

Som nevnt mange ganger før, flytt aldri helt ut av Norge, og alltid sørg for å ha returbilletten klar, eller en annen form for plan B.
Viste du at er billigere i valencia en det er i bangkok gitt

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 16:34
av Phay
chelsea skrev: 03 jul 2019, 15:51 Viste du at er billigere i valencia en det er i bangkok gitt
Bangkok er en verdensby, hva forventer du?

Thailand er ikke Bangkok alene! Jeg og madammen vil greie oss fint på 15 000,- baht i måneden ute på bygda, og med foreldrene på kjøpet, så ryker vi kanskje på 5 000,- til. Ganske så greit å bo i skauen, det er ikke så mye å bruke peng på, foruten å bygge seg ihjel.

Dog fortsatt glad jeg begynte med ett småskala prosjekt. Puh

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 03 jul 2019, 16:37
av Phay
Phay skrev: 03 jul 2019, 16:34 Bangkok er en verdensby, hva forventer du?

Thailand er ikke Bangkok alene! Jeg og madammen vil greie oss fint på 15 000,- baht i måneden ute på bygda, og med foreldrene på kjøpet, så ryker vi kanskje på 5 000,- til. Ganske så greit å bo i skauen, det er ikke så mye å bruke peng på, foruten å bygge seg ihjel.

Dog fortsatt glad jeg begynte med ett småskala prosjekt. Puh
Btw, det skal ikke mange ostene og rødvinene til før det er mye billigere i andre land, og om en tar med samme levestandard som i Norge, kjøpekraften utifra arbeidslønn, maten vi spiser, sosiale goder og alt annet på kjøpet, så er Norge ett billig land, og ett meget godt, rettferdig og fint land.

Re: Nordiske borgere rømmer Thailand

Lagt inn: 04 jul 2019, 11:02
av Kolami
Phay skrev: 03 jul 2019, 16:37 Btw, det skal ikke mange ostene og rødvinene til før det er mye billigere i andre land, og om en tar med samme levestandard som i Norge, kjøpekraften utifra arbeidslønn, maten vi spiser, sosiale goder og alt annet på kjøpet, så er Norge ett billig land, og ett meget godt, rettferdig og fint land.
Det er derfor det er dyrt i Thailand og Bangkok..alt skal importeres, vin, ost og salami....og da vet de å ta seg godt betalt med overpris på restauranten og i tollen....det er ingen som får selge billigere enn prisen kongen har satt..da blir det pryl å få :lol: